Kjenner ikkje spesielt til det problemet, men uansett er det veldig viktig at batteriet er i god stand for at den type girkasse du har skal fungere skikkelig
Utelukk aller først svakt/dårlig 12v batteri, og at du har nok diesel på tanken..
Ellers er den gjerne "låst" pga. sot i brennkammer, glødeplugg eller andre ting. Må nok få diagnose/verksted til å sjekka.
Viktig at den får gå full tid når den er i bruk for å unngå soting.
Du treng sikkert å resette seteposisjonen.
Kjør seteputa heilt fram , kjør seteryggen heilt fram løft seteputa heilt opp (eller var det ned?.) Du får eit "pling" når det er resatt. Etterpå kan du stille inn og lagre posisjonen. Trykk "Set" og trykk Nummer innen 1 sek.
Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge. Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med.
Veit ikkje kva motor du har, men på min Superb 150hk.diesel, er plugg nr.3 med trykksensor, ja. Er vel berre å bytta til riktig type. Er jo ikkje same tilkobling på dei, og du får nok feilkoder om du prøver med feil type. Den koster jo betydelig meir enn det 3 andre, men du må jo ha den uansett, tenker eg.
I utg.punktet måler du rett på +/- på batteriet. Er ladespenninga lav der, kan du evnt. måla over + og gods på dynamoen. Den skal vere lik som over batteriet. (14-14,6 v , omtrent med motoren i gang.). Ladelampa i dashbordet vil ikkje nødvendigvis lyse, sjøl om det er feil på dynamoen. Tippar problemet ditt er feil ved enten likeretter/børster,/regulator.
Når du koblar vekk batteriet/tar sikring, må du vente eit par minutt før du koblar til igjen . Leste og ein plass at du kan holde inne "eject" kanppen til cd I X antall sek. for ein slags reset. Og har du minnekort , ville eg kanskje prøvd å ta det ut, og slå på uten det inne. Men er har ikkje prøvd dette sjøl.
Edit: Er visstnok knappane "< , > og eject"