Gå til innhold
Lillian

Startproblemer - EPC og motorlampe lyser


Anbefalte innlegg

Skrevet

Kjøpte meg en brukt Octavia i september. 2010 modell tsi, bensinmotor, automatgir. 

Ganske raskt fikk jeg litt startproblemer, ved at EPC lampa og motorsjekklampa lyste. Ikke hver dag, og ingen rutine på når det skjedde. Sjekket på verksted, fant ingen feil. Så at pluggene burde byttes, så gjorde det. Etter det gikk bilen veldig fint. Helt til nå. 

Nå er det på'n igjen med samme problemet. Når problemet kommer, så prøver jeg å starte, og den prøver hardt. Men så dør den. Etter alt fra 2-6 forsøk kommer den seg igang. Men den putrer rart på tomgang, nesten så den fusker litt. 

Noen ganger starter den ikke i det hele tatt, men plutselig ok mange timer senere. 

Når den først har kommet seg igang merker jeg ingen problemer. Lampene slutter å lyse når den har kommet seg i gang, men den er overhodet ikke til å stole på. 

Er det noen som har vært borti dette og har erfaring med det?

I efta trodde jeg ikke jeg skulle komme meg hjem fra jobb, da døde den 5 ganger før den hostet seg igang på 6.forsøk. Da gikk den helt normalt hjem, jeg stoppet den, og startet den etter kun noen minutter. Da startet den på første forsøk uten noen problemer.. 

 

#frustrert

  • 2 uker senere...
Skrevet

Takk for svar 😁

At lampene lyser når man starter bilen er jeg klar over, jeg er ikke grønn på bil 😉

Batteriet er tipp topp, det har jeg sjekket ut. 

Hadde bilen inne på verksted tirsdag for å ta et søk. Det var feilkode på kamakselsensor. Verkstedet mistenker strekt registerkjede, sier de. Prisoverslag på ca 10500kr for å bytte. 

Selv synes jeg det er rart at det er årsaken på en bil som har gått 114000km, samt alle servicer er fulgt. (skulle vært inne på service igjen nå, det har jeg ikke gjort, da jeg måtte prioritere EU kontroll) 

Jeg tenker at det må være lurt å starte med å bytte kamakselsensoren i første omgang, for å se om det blir bedring først. Det er der feilkoden kom, og det er ganske stor prisforskjell på å bytte den først kontra å måtte bruke mange timer på å ta av for å se om registerkjedet trenger å byttes, det er jo ikke selve kjedet som er dyrt, det er tidsbruken.

Nå som det er blitt så mildt ute har jeg ingen problemer med bilen. 

Hvis det er strekt registerkjede, ville jeg ikke da hatt ulyd i bilen under kjøring, og ikke bare akkurat mens startproblemene pågår? Bilen går som ei klokke etter den har kommet igang og blitt varm. 

  • 2 uker senere...
Skrevet

Jeg har en 2018 Octavia, og synes det er mye støy og rumling ved første start på dagen. Dette varer i flere minutter.  Når motoren er varm, er det ingen støy og rumling. Ut i fra det du skriver, kan det bety at noe er feil med registerkjedet ?

Skrevet

Jeg bestilte kamakselsensor og ventet på den, men i vinterferien begynte motorsjekklampa mi å lyse under kjøring. Da tok jeg den rett til et Skodaverksted for å finne ut av dette. Det tok dem ikke mange minutter for å finne stort avvik på registerkjedet desverre.. Så nå står bilen i fred og ro og venter på å bli fikset... Jeg ble fortalt at jeg har hatt flaks som ikke har fått motorhavari i vinter..

Jeg kan ikke mye om registerkjede siden det er første bil jeg eier med det, men har du en 2018 modell vil jeg iallfall råde deg til å dra på skikkelig verksted og finne ut av det. Antar du har garantier også siden bilen er så ny. 

  • 2 uker senere...
Skrevet

En liten oppdatering fra meg. 

Bilen inn på verksted, de bestilte nytt registerkjede. Da de fikk det oppdaget de at kjedet ikke var slitt eller strekt. 

Siden det ikke er Skodaverksted her jeg bor så har jeg bilen hos et annet verksted, men et skikkelig verksted. De skulle bytte kjedet, så passet det ikke. De klødde seg i huet for de så at kjedet ikke var slitt. Så fikk de hjelp av en på Møller her fordi de er nærmeste man kommer til Skoda her. De sjekka opp bilen i registeret sitt og det viser seg at kjedet er skiftet i mars i fjor!! Da bilen kun hadde gått 98000km. Dette er opplysninger jeg ikke har fått da jeg kjøpte bilen i september. 

Så det kan virke som at det har blitt satt på skeivt og derfor skapt problemer. Kamdrevet virka heller ikke veldig slitt da de undersøkte det. 

Hvis tennene ikke treffer riktig hele veien så blir det startproblemer og det kommer opp feil på kamakselsensor slik vi fikk ved undersøkelse. 

Kjedet er skifta hos et Møller Skodaverksted, derfor Møller her fikk det opp i sitt register. 

Så de her mener det kan tyde på at enten har ikke selger opplyst til forhandler at kjedet er byttet, eller så har forhandler utelatt den informasjonen til meg da jeg kjøpte den.

Selger (forhandler i Trondheim) sa faktisk før prøvekjøring også at det var jo så kjekt med registerkjede istedenfor reim fordi det trengte man ikke bytte. 

Dette må jo være reklamasjonssak?!

Verkstedet jeg har bilen på nå skulle iallfall skrive en skikkelig rapport for meg som jeg kan bruke. Jeg har kvitteringer på alle turer jeg har hatt på verksted pga startproblemer siden én mnd etter jeg kjøpte bilen.

Dum som jeg var ringte jeg bare forhandler i høst da jeg hadde problemer, istedenfor å ta det skriftlig. Fikk da beskjed om at de ikke kunne hjelpe meg før jeg hadde fått beskjed på verksted om hva som var galt. Gikk gjennom hele høsten uten at de fikk opp noen feil under feilsøk, og bilen var veldig ustabil så de fant ikke noe da fordi den gikk bra en stund, så plutselig begynte den på igjen med startproblemer. Hver gang jeg skulle ha den inn til sjekk gikk den som den skulle, og ingen resultat på feilsøk.

Resultat på feilsøk dukket ikke opp før nå i februar, da jeg ba dem ta nytt feilsøk under EU - kontroll.

Føler virkelig jeg har kjøpt katta i sekken. Bytte av registerkjede er såpass stor greie at det er jo noe som burde forventes at opplyses om ved kjøp hos forhandler? Eller? 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Er det noen som har vært borti å måtte bytte toppdekselpakning på en octavia mk3 eller tilsvarende? Etter å ha hatt den inne på service og tennpluggskift, så bemerket verkstedet at det var svetting og tegn til liten lekkasje fra toppdekselet. Og mente at pakningen burde skiftes. Og de skulle ha 15 000 for det, syntes det hørtes voldsomt ut.. motoren er en 1.8 TSI
    • Xenon ja! Er nok en heftig timepris ja, og et saftig påslag på deler. Har sett video på hvordan det gjøres og det såg ganske komplisert ut. Iallefall for en som ikke er over snittet dreven på å skru på biler. Bor i byen, så har ikke noe garasje eller noe å gjøre det i heller. Måtte av med hele fangeren ja, hadde det bare vært lykten så hadde det vært litt enklere.
    • Dsg er jo å be om problemer om du ikke er særdeles nødt til å ha det.  Men er mange som ikke har tull med disse også. Du skriver at du ikke ønsker å få store utgifter.... Da hadde iallfall ikkje eg kjøpt noe som helst med dsg. 3stykker eg kjenner har brukt over 30-40000 på vag gearkassene sine, ikke spesifikt din model men tja 🙈  Men om du må ha dsg, husk iallfall å flushe den på absolutt minimum intervaller som Skoda sier... Men Vag har jo dritt seg loddrett ut på noen service intervaller noen ganger. Slik som  AI viser her ....At en bilfabrikant kan være så dust av dei innbiller kundene at dei har ein magiskolje som på dei tørre dsg kassene som ikke blir forurenset er jo bare fantastisk. Den blir sikret ikke påvirket av kondens eller noe i vårt fantastiske klima... Og vi for jo ikke opp oljetemtra tur slik som man for på Autobahn...  Så msn trenger ikke noe fagbrev i petrokjemi for å forstå at det er fullstendig molbo. Hadde det vært min bil så hadde eg byttet ut det du for tappet ut av kassa ved ett olje skift på motoren, så hadde eg bytte 1-2liter hver gang som eg byttet motorolje. Men regner med at du bruker verksted og ikke gjør dette selv.     Våte DSG-girkasser (f.eks. 6-trinns DQ250, 7-trinns DQ500/DL501): Disse har et eksternt utskiftbart filter (ofte et element i et plasthus på toppen av girkassen). Olje og filter skal vanligvis byttes hver 60 000 km. Tørre DSG-girkasser (f.eks. 7-trinns DQ200): Disse bruker en annen konstruksjon med lukket oljesystem for mekanikken. De har ikke et servicevennlig filter som byttes regelmessig, og er i utgangspunktet fylt med "livstidsolje" fra fabrikk (selv om mange velger å flushe/bytte olje likevel ved høg kilometerstand).
    • Også Google litt og AI.... Jeg er 100%diklrr på at du finner  drøssevis av filmer på YouTube som viser  deg step by step.
    • Du snakker om ballast til Xenon? Regner jeg med , orginal ballast koster mer enn1500.  Mye mer , synest faktisk 10000 var billig på merkeverksted😂 Dei tar vel 1800 og oppover pr time.  Men tja dette klarer dei fleste selv...  Ett tips google eller AI how to change...... Og da finner du step by step. Fangeren demonter du lett selv når du ser på videoen. Men tja holder.det ikke å ut med lykte        
    • Hadde dette på ein Audi eingang og da var det bare "klipsene" bak på slange som var hoppet av. Men på ein oktavia måtte eg bytte selve spyleren. Få noen til å spyle så ser du lettere hvor det lekker.    
    • Hei er det noen som kan tipse meg hvordan jeg skifter ny lyktespyler venstre side ,da min ikke spyler,bare lekker spylerveske.Fungerer på høyre side
    • På Skoda Scout 2017 skiftes vanligvis spjeldmotoren ved å fjerne handskerommet: man skruer det av, kobler fra kontaktene og får tilgang til aktuatoren bak det. Deretter kobles strømkontakten fra, festeskruene skrus ut og motoren fjernes fra spjeldakselen. Den nye settes på plass med nøyaktig innretting av drivverket, hvoretter alt settes sammen igjen. Til slutt må klaffene tilpasses via diagnostikk eller klimakontroll, ellers kan systemet fungere feil eller avgi klikkelyder.
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...