Gå til innhold
Fabros

Fabros´ 18 Octavia L&K 184TDi 4x4


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei alle sammen! 

 

Lenge siden jeg har sittet på bilforaer nå, men jeg tenkte jeg kunne lage en tråd om min Octavia. :) 

 

Litt om bilen: 

Bilen er en 2018 Octavia L&K 184TDi 4x4 . Bestilt rett før jul i fjor, og levert i Februar 2018.  Bilen ble kjøpt hos Møller Bil Oslo Vest. 

Denne ble bestilt med rubbel og bit av ekstrautstyr, med unntak av adaptivt understell. Grunnen ser dere litt lenger ned her. :) 

 

Jeg har gjort litt med bilen underveis siden Februar: 

- Nye felger sommer/vinter. 

- H&R understell. 

- LED-pærer i tåkelys, uten varsling.

- Kodet inn ymse ting med VCDS:

  • Lukking av bakluke med innvendig knapp. (originalt kun åpning)
  • Baklys konstant på, uavhengig av bryterposisjon. (0/Auto/Park/Hoved)
  • Needle Sweep i instrument.
  • Lap Timer i instrument. (Samme som RS originalt.)
  • Kodet vekk Auto Start/Stop. (Har fortsatt tvil om start/stopp er bra for motoren.) 
  • Kodet inn fem blink ved komfortblink. 
  • Lagt inn "Tear Drop" foran og bak - gjør at viskerne går en ekstra runde etter noen sekunder for å ta rester av spylervæske. 

 

Bilen ved ankomst: 

31739833378_8e348c6a3d_z.jpgIMG_0015 by Fabian Rosenberg, on Flickr

45612056131_990706eb57_z.jpgIMG_0016 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Bilen ble som sagt overlevert i februar. Jeg tok da ut bilen på originalfelger med piggdekk. Det ble også montert lastekantsfolie, skvettlapper og utbrettbar bagasjeromsmatte før overlevering. JEg har to ivrige hunder, så her ble alle forhåndsregler tatt. :) 

 

Bilen på veien:

43794441200_ddea81488c_z.jpgIMG_0157 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Siden jeg har høydeskrekk, så fikk bilen relativt fort H&R senkefjærer. Disse senker 50/35, noe som ble helt perfekt. 

43794440690_0a359d9b71_z.jpgIMG_0166 by Fabian Rosenberg, on Flickr

43794439790_2c6302a149_z.jpgIMG_0169 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Så ble det tatt hjulstillingskontroll en uke etter montering, så ting hadde fått "satt seg" litt:

43794439670_ecf27103d2_z.jpgIMG_0224 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Sommeren kom, og jeg hadde ikke hjul. Jeg lette lenge, men fant ikke noe som traff meg helt. Jeg kom tilfeldigvis over noen originale VW Motorsport i 19x8" ET41. Disse ble da påmontert med nye sommerdekk som "ventehjul". (Jeg hater svarte felger...) 

45612054611_9850300901_z.jpgIMG_0402 by Fabian Rosenberg, on Flickr

45612054411_02b49cb992_z.jpgIMG_0403 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Etter litt kjøring tok jeg på nytt hjulstillingskontroll. Dette er kun fordi jeg er pirkete. Ingenting måtte justeres. :)

45612054051_e7b237851f_z.jpgIMG_0404 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Sommeren kom den, og siden jeg stort sett har alt fokus på MC fra Mars til November, så ble de sorte hjulene værende: 

45612053551_0a507a524d_z.jpgIMG_0407 by Fabian Rosenberg, on Flickr

43794437460_7d38b0eeb9_z.jpgIMG_0409 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Nå er vinteren på vei igjen, så da var det på tide med hjulskift. Siden maskinerte felger og saltede vinterveier er en svært dårlig kombo, så startet jakten på nye vinterfelger. Etter litt leting kom jeg over noen VW Phaeton-felger med navn Champion. Disse er 18x7.5" ET40. Siden felgene var rød når jeg kjøpte de, ble de lakkert i en halvmørk antrasitt farge, noe som jeg selv synes ble svært pent:

31739827878_aa34b6c01b_z.jpgIMG_1098 by Fabian Rosenberg, on Flickr

31739827678_d1a1720dd9_z.jpgIMG_1099 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Det var alt for nå. :) 

 

Fabros 

 

  • Lik 1
Skrevet

Hei og velkommen til forumet @Fabros :) 

Er vel muligens litt sent og gratulere deg med ny bil, men har jo ikke hatt muligheten tidligere, så gratulerer :) 

Denne har du gjort en god del med ja, og må jo si at den senkingen var veldig kledelig, og jeg likte veldig ET som du har på sommerhjula, de sitter veldig pent ved hjulbuene til bakskjermene. Jeg er heller ikke noen fan av sorte felger, men disse synes jeg passet veldig godt på bilen likevel om jeg skal være helt ærlig. Du har ikke vurdert å lakke felgene i en antrasitt tone også da, for felgene er jo veldig fine etter min mening?

Har du enda flere planer for denne bilen fremover eller @Fabros :) 

Skrevet

Takk skal du ha! 

 

Jeg har drevet med bil i mange år, og må si at dette er den første bilen jeg har klart å få så god fitment på felgene uten at det subber ved innfjæring. Felgene ligger kant-i-kant med hjulbuene, men subber ingen verdens ting. :) 

 

De sorte felgene skal lakkeres, men jeg er usikker på fargen enda. Det blir ikke sølv og ikke sort, men noe midt mellom. Vinterfelgene er nylakkerte i Antrasitt, noe som jeg synes kler bilen godt. 

 

I og med at det var meldt snøfall, så måtte jeg trå til med vinterhjul til flere kamerater i går. Da ble arbeidshesten godt brukt. Hadde ca. 1.2 tonn på kroken fra Oslo til Nesodden i rushtrafikk i går, og tur/retur brukte den 0,78. Om det ikke er imponerende nok i seg selv, så bruker den ikke noe særlig mindre uten henger. :) 

31757123188_f7825e8ea3_z.jpgIMG_1106 by Fabian Rosenberg, on Flickr

 

Det blir nok litt modifikasjoner her og der, men ikke rare greiene. Tiden med masse tids- og pengebruk på bil er nok forbi. :) 

 

Fabros

Skrevet

Fargen du har på dine vinterfelger synes jeg er meget flott, og det er nok en fargetone som også kan passe veldig godt til dine sommerfelger etter min mening (uten at jeg har noe med det selvfølgelig :)

Ellers så synes jeg som sagt at du har gjort mye med bilen som den virkelig kler, og passformen på sommerfelgene dine er noe av det fineste jeg har sett. :) 

 

Angående fargetone på felger så har jeg også antrasitt-grå på mine vinterfelger, men de synes jeg er for mørke. Hadde de vært mer over i den fargetonen du har på dine vinterfelger, så hadde jeg mest sannsynlig vært litt mer tilfreds med dem. De er ikke helt min stil, hverken design eller farge, men fruen var veldig fornøyd med dem, så da ble det dem..........  

5bd8a1893c41a_2018-10-0514_50.52-2.thumb.jpg.07aabcd015e764592ecc204947b24c47.jpg

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Er det noen som har vært borti å måtte bytte toppdekselpakning på en octavia mk3 eller tilsvarende? Etter å ha hatt den inne på service og tennpluggskift, så bemerket verkstedet at det var svetting og tegn til liten lekkasje fra toppdekselet. Og mente at pakningen burde skiftes. Og de skulle ha 15 000 for det, syntes det hørtes voldsomt ut.. motoren er en 1.8 TSI
    • Xenon ja! Er nok en heftig timepris ja, og et saftig påslag på deler. Har sett video på hvordan det gjøres og det såg ganske komplisert ut. Iallefall for en som ikke er over snittet dreven på å skru på biler. Bor i byen, så har ikke noe garasje eller noe å gjøre det i heller. Måtte av med hele fangeren ja, hadde det bare vært lykten så hadde det vært litt enklere.
    • Dsg er jo å be om problemer om du ikke er særdeles nødt til å ha det.  Men er mange som ikke har tull med disse også. Du skriver at du ikke ønsker å få store utgifter.... Da hadde iallfall ikkje eg kjøpt noe som helst med dsg. 3stykker eg kjenner har brukt over 30-40000 på vag gearkassene sine, ikke spesifikt din model men tja 🙈  Men om du må ha dsg, husk iallfall å flushe den på absolutt minimum intervaller som Skoda sier... Men Vag har jo dritt seg loddrett ut på noen service intervaller noen ganger. Slik som  AI viser her ....At en bilfabrikant kan være så dust av dei innbiller kundene at dei har ein magiskolje som på dei tørre dsg kassene som ikke blir forurenset er jo bare fantastisk. Den blir sikret ikke påvirket av kondens eller noe i vårt fantastiske klima... Og vi for jo ikke opp oljetemtra tur slik som man for på Autobahn...  Så msn trenger ikke noe fagbrev i petrokjemi for å forstå at det er fullstendig molbo. Hadde det vært min bil så hadde eg byttet ut det du for tappet ut av kassa ved ett olje skift på motoren, så hadde eg bytte 1-2liter hver gang som eg byttet motorolje. Men regner med at du bruker verksted og ikke gjør dette selv.     Våte DSG-girkasser (f.eks. 6-trinns DQ250, 7-trinns DQ500/DL501): Disse har et eksternt utskiftbart filter (ofte et element i et plasthus på toppen av girkassen). Olje og filter skal vanligvis byttes hver 60 000 km. Tørre DSG-girkasser (f.eks. 7-trinns DQ200): Disse bruker en annen konstruksjon med lukket oljesystem for mekanikken. De har ikke et servicevennlig filter som byttes regelmessig, og er i utgangspunktet fylt med "livstidsolje" fra fabrikk (selv om mange velger å flushe/bytte olje likevel ved høg kilometerstand).
    • Også Google litt og AI.... Jeg er 100%diklrr på at du finner  drøssevis av filmer på YouTube som viser  deg step by step.
    • Du snakker om ballast til Xenon? Regner jeg med , orginal ballast koster mer enn1500.  Mye mer , synest faktisk 10000 var billig på merkeverksted😂 Dei tar vel 1800 og oppover pr time.  Men tja dette klarer dei fleste selv...  Ett tips google eller AI how to change...... Og da finner du step by step. Fangeren demonter du lett selv når du ser på videoen. Men tja holder.det ikke å ut med lykte        
    • Hadde dette på ein Audi eingang og da var det bare "klipsene" bak på slange som var hoppet av. Men på ein oktavia måtte eg bytte selve spyleren. Få noen til å spyle så ser du lettere hvor det lekker.    
    • Hei er det noen som kan tipse meg hvordan jeg skifter ny lyktespyler venstre side ,da min ikke spyler,bare lekker spylerveske.Fungerer på høyre side
    • På Skoda Scout 2017 skiftes vanligvis spjeldmotoren ved å fjerne handskerommet: man skruer det av, kobler fra kontaktene og får tilgang til aktuatoren bak det. Deretter kobles strømkontakten fra, festeskruene skrus ut og motoren fjernes fra spjeldakselen. Den nye settes på plass med nøyaktig innretting av drivverket, hvoretter alt settes sammen igjen. Til slutt må klaffene tilpasses via diagnostikk eller klimakontroll, ellers kan systemet fungere feil eller avgi klikkelyder.
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...