Gå til innhold
Espen

Min nye Superb


Anbefalte innlegg

Skrevet

Gratulerer så mye med en virkelig flott bil @Espen  :) 

 

Veldig flott å se andre farger enn de tradisjonelle, selv om jeg ikke er modig nok til å velge slik selv, her synes jeg også at det brune interiøret kom bedre til sin rett :) 

 

Skal bli artig å følge med på hva du synes om bilen når får kjørt den litt og blir mer kjent med den. :) 

Skrevet

@Helge og @Superb lll mange takk.

Jeg er veldig fornøyd med fargevalget. Rød utenpå, brunt skinn og lyst beige innvendig tak. 

Ganske lurt med den gummimatta over tunnelen i baksetet. 

Det er stilig når det lyser i øyevippene på frontlysene også. 

Skrevet

Grattis! Likte rødfarge  altså! Sprekt valg! Og ikke minst godt spør du meg nå når jeg har sett litt bilder:D

Håper du går fri for steinsprut og folk som ikke kan parkere de første månedene!

Skrevet

Mane takk for det, @Tor2r

Jeg har det for vane å parkere litt unna...

Der det lar seg gjøre, da. Det er ganske irriterende med folk som smeller opp bildøra uten å tenke på nabobilen. 

Skrevet

Jeg parkerer også et godt stykke unna inngangsdørene på type handlesentere e.l. (til tenåringenes og fruens store ‹‹fortvilelse››), men like forb...... så står det en bil helt inntil meg når jeg kommer tilbake til bilen i 8/10, helt utrolig.

Det har ikke skjedd noe så langt med denne bilen jeg har nå på parkeringsplassene, men med en omtrentlig helt tom p.plass (i hvert fall så langt fra inngangsdøra), så klarer jeg ikke å forstå hvorfor noen absolutt må velge plassen ved siden av meg..........

 

Når det gjelder steinsprut så er det jo nesten helt umulig å unngå dessverre, min var ca 25 min gammel når det smalt i frontruta første gangen, og da var det nok også en andre steiner som traff fronten samtidig så det ut til. For når vi kom hjem etter en ca 45 min kjøretur fra forhandleren, så var det den ene i frontruta og 3 stk store og synlige merker i fangeren. Dette skjedde på E6 (firefeltsvei) og det var ingen biler i den samme retningen som jeg kjørte, dette kom da fra motgående trafikk og det er jo nesten helt utrolig at det er mulig, så steiner ‹‹flyr›› tydeligvis langt........

 

Håper du er mer heldig enn meg med dine første turer @Espen :) 

 

Men gleder meg til i morgen, for da skal bilen leveres til full ‹‹spa-behandling››, hvor de også skal reparere steinsprutskadene i fronten for meg, for de har det jammen blitt mange flere av i løpet av sommeren dessverre....... Skal bli morsomt å få tilbake en bil som virkelig kommer til å bli godt behandlet i morgen, det skal bli fint å få gjort dette før vinter og salting setter inn for fullt her.  Bare synd at saltet gjør den så utrolig fort ‹‹stygg›› igjen.........

Skrevet

@Superb lll Ja! Er det ikke utrolig?!?

Det opplever jeg også. Parkerer alene unna, og når jeg er tilbake står det en bil ved siden av! Resten av familien er ikke så glad for min vane. Pøh... de har godt av å gå litt :P

Jeg har mine biler til polering to ganger i året. Da blir det ordentlig shining inni også. Det er jo på mitt lokale lakkeringsverkstedet Mickelson Karosseri på Ottestad. De er flinke. Jeg bør nok si i fra at de skal reparere lakksteinsprut også. Det er nok en god idé. 

Skrevet

Jeg leverte min bil nå den 05.10. så det skal bli veldig flott å hente den senere i dag, det gleder jeg meg virkelig til. Skal bli morsomt å hente ut en ‹‹ny bil›› for andre gang dette året :) 

Vi bruker også dette bilpleie verkstedet for våre arb.biler, og selv slik som de ser ut, så blir de omtrent helt som nye igjen. 

 

Så et slikt ‹‹spa-opphold›› for bilen er nok en veldig god investering å gjøre et par ganger i året, for å ha en pen bil som blir en god del bedre enn hva den gjennomsnittlige personen får til hjemme selv.

Så derfor er det jo for min del bedre å sette det bort til de som kan det, og gjør dette mye bedre enn hva jeg kan selv.  Gleder meg til å se sluttresultatet :) 

Skrevet

Har et lite spørsmål til deg @Espen, men det kan jo hende at det er litt for tidlig å svare på for deg enda.

Hva synes du om Pirelli dekka som bilen er levert med?

Som jeg har nevnt tidligere på dette forumet, så er det dekk med meget gode egenskaper og de gjør det meget bra i tester. MEN av de gode egenskapene de har, så er støy definitivt ikke en av dem etter min mening. Har kjørt et par andre Superber med andre dekk, og det var en helt annen opplevelse. Han ene klarte å få forhandleren til å gi ham dekk av et annet merke (Michelin), mens han andre ikke orket mer, så han kjøpte seg nye GoodYear dekk selv. Og fellesnevneren for de begge to er jo at de har fått en helt annen bil.

Så valg av dekk har utrolig mye å si for opplevelsen en får av bilen, og nå som asfalten blir kaldere og kaldere og gummien hardere, så blir det jo bare tydeligere for hver eneste dag som går......... Selvfølgelig så har jo asfalten en kjører på også mye å si, men at bare forskjellige dekkmerker kan utgjøre en slik forskjell som dette, hadde jeg nesten ikke trodd.

 

Hvordan går det så med forslaget/idéen din om å bare bruke 4 felger til 8 dekk da, har du snakket med ditt dekkhotell om dette enda @Espen?

Skal bli interessant å høre hva du kommer til å velge der...........

Skrevet

Jeg skal levere men på polering i begynnelsen av november. Bilen din blei flott da ?

Pirelli suger. Jeg fikk bilen på tirsdag ettermiddag og har kjørt over 1000 km. De støyer. Det er kun på helt ny asfalt at det ikke durer. Det er trist at en så herlig bil blir levert med så elendige dekk. 

Jeg ga opp dette dekkbytte greiene, men det er fordi at de 16" original Star felgene blei for trange mht bremsekalippere og snø. Jeg har nå kjøpt noen sort blanke felger på InterDekk på Lillehammer. De har en rød ring ytterst. Det tror jeg blir ganske kult på min røde limousine  

Her går jeg for piggfrie Nokian. 215/55 17"

Skrevet
1 time siden, Espen skrev:

De har en rød ring ytterst.

Det blir spennende å se! Gjør seg jo ofte godt med slike ringer/striper synes jeg

Skrevet

Ja. Jeg skal hente de på onsdag. Tenker jeg legger om da. Selv om det er litt tidlig kanskje. Jeg har pleid å vente til litt senere, men det er 2-4 minus om morgenen nå og is på bilen. 

Skrevet

Vurderer veldig jeg også om jeg skal legge om til vinterdekk eller ikke.........

 

Ser på værvarsel fra både Yr.no og SMHI (svensk «manuelt betjent» værtjeneste) som er mye mer pålitelig enn Yr.no, og begge to har 4-5 varmegrader som laveste temp helt frem til tirsdag 18.10. og ikke noe nedbør.

Er jo veldig greit å ha bytta om til vinterdekk før en virkelig har behov for dem, men på en annen side så vil jeg ikke kjøre i stykker vinterhjula på tørr og bar asfalt heller helt unødig heller, hmm..............???

Skrevet

Jeg tenker st vinterdekkene ikke blir kjørt i stykker ved +5 grader. 

Er ikke vinterdekk laget for å yte best i -10? Mens sommerdekk yter best i 20-25 grader? Da er det vel nærliggende å tro at vinterdekk er bedre enn sommerdekk ved +5?

Jeg ser selvsagt poenget ved å ikke bruke opp vinterdekkene. De slites jo fortere enn sommerdekk. Men spiller det noen rolle? Dekk blir slitt og må byttes. Hos meg er det meldt nattefrost i flere dager fremover. Ellers rundt 5-6 plussgrader midt på dagen. 

Jeg bytter på onsdag. Jeg har ikke noe tro på at der jeg ferdes mest er det over 5-6 grader. 

Dessuten synes jeg de originale Pirellidekkene har for hard gummi til å yte bra ved så lave temperaturer. 

Skrevet

Da er jeg i hvert fall ikke den eneste som synes at Pirelli ikke er helt «drømme-dekket» for en så flott bil som Superb er.

Joda jeg er helt enig med deg @Espen, dekk er til for å brukes når det er riktig årstid for det. Men med temp. rundt 8-10 grader som det er her hvor jeg bor, så synes jeg kanskje det er litt i varmeste laget foreløpig. De vinterdekka jeg har er såpass myke, at de får sine få minus poeng ved kjøring på våt asfalt og når temperaturen er såpass «høy» i tillegg, så synes jeg kanskje at det er et par uker for tidlig å bytte til dem.

MEN på en annen side, så er kanskje de Pirelli dekka såpass harde at de kanskje ikke har verdens beste egenskaper ved disse temperaturene som det er nå. Og når løvet snart faller av, så gjør jo ikke det akkurat veigrepet noe bedre heller om dekka er harde. Nå er min bil snart 7 mnd og jeg har nesten kjørt 15.000km med den, men det er faktisk ikke synlig på mønsteret en gang, så det sier nok sitt om hvorfor de støyer en del, for gummien er såpass hard at den slites mindre enn mykere dekk. 

 

Skrevet

Både jeg og fruen jobber turnus, så vi kjører en del sent på kvelden og tidlig om morgenen (som de fleste andre vel og merke), men spesielt på kvelden merker jeg allerede nå at det er litt skummelt. Ikke det at dette kan sammenliknes med asfalten, men tryna på plattingen min i dag pga litt rim/ising :)

Skrevet

Ja. Det begynner å bli glatt. Må gå forsiktig også...

8--10 grader er vel litt vel varmt, ja. Vinterdekk er jo vesentlig mykere og slites  mer. Men rundt 0 opp mot +3 synes jeg det er greit å skifte. Var på hytta nå i helgen og der kom det snø. 

Skrevet

Var en tur på Sjusjøen i høstferien og hadde jeg bodd i nærheten der, så hadde jeg også byttet til vinterdekk. Der hadde vi flere frostnetter på rad med laveste natte temp. på -6 grader.

Men noen mil syd for Oslo hvor jeg holder til, så er det jo helt andre temperaturer foreløpig. Og der i grunnen det som gjør at jeg holder igjen litt med bytte til vinterdekk. Men når det er sagt så er jeg som sagt litt usikker på hvilke dekk (av de jeg har) som er best egnet nå.

 

  1. Skal en beholde de harde Pirelli Cinturato P7 dekka, som bare blir enda hardere ved temp som vi har her nå?
  2. Eller skal en bytte til Nokian Hakkapelitta R2, som er kjent for å være myke og deres svakeste egenskap er på våt/bar asfalt?

 

Jeg vet at det kun er jeg som må avgjøre det, men litt rådføring er det jo greit å gjøre :) 

Skrevet

Jeg hadde nok ventet hvis jeg var deg. Ventet til det blei rundt 0 grader. Slik som det er her hvor jeg kjører. 

Jeg har kjørt 1200 km på Pirelli nå. Lurer på om det er marked for de på finn...?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå

  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Takk for det @Sjåføren 🙂 Har tittet innom forumet, men ikke vært aktiv siden jeg byttet over til et annet merke i fjor høst, blir nok litt mer aktiv til tider etter at jeg har mottatt bilen. Ja bilen virker meget bra, var svært behagelig å kjøre. RS har 4-hjulstrekk og er vel den utgaven av Skoda som har mest krefter, selv om det er mer enn nok i hverdagen, så er det jo veldig lite i forhold mange andre elbiler. Den er jo egentlig meget rask fra 0-100km/t om en tenker noen få år tilbake i tid, men blir jo likevel regelrett «parkert» av svært mange andre i dag. Den utviklingen går meget fort i dag, prøvekjørte Tesla M Y Juniper Performance tidligere i uken, og der var det 0-100km/t på 3,5 sekunder. Ingen som trenger dette i hverdagen selvfølgelig, men Norges desidert mest solgte bil har altså slike «ess i ermet» for dem det betyr mye for. Etter snart 1 år med elbil, så må jeg bare si at det fungerer helt utmerket for min del. Synd jeg ikke gikk over til elbil tidligere, men var lenge meget skeptisk og synes de alle sammen hadde altfor kort rekkevidde etter hva jeg var vant til fra før med mine bensin/diesel biler.  Rekkevidde er jo ikke noe jeg tenker på engang lengre, det som er mye mer interessant er jo ladehastigheten når en først stopper for å ta en pause. Der er jo ikke Enyaq noen racer, verken i hvor høy effekt den kan ta i mot (max 185kW), eller hvor fort det går. De beste elbilene har i dag 800V DC og lader med +/- 400kW, og da går det virkelig unna. Men det er ikke noe jeg har behov for til mitt bruk, men at det er et viktig punkt for mange andre i hverdagen forstår jeg veldig godt. 99% av min lading gjør jeg hjemme i garasjen, så har kun prøvet hurtiglading 3-4 ganger i løpet de 10 mnd jeg har hatt elbil, trengte det ikke da heller, men det var bare for å ha prøvet det slik at en har litt erfaring den dagen en skulle ha et konkret behov. Dessverre så er tilhengervekten den kan dra svært begrenset (1.200kg). Jeg vet at det kommer versjoner i 2026 som får øket det til 1.800kg, og det vil jo ble vesentlig bedre. VW id4 GTX 2026 mod. har allerede fått øket det til 1.800kg. Så det er høyst usikkert om bilen jeg har bestilt kommer med 1.800kg hengervekt, men nå drar jeg aldri på campingvogn eller andre store/tunge tilhengere, så for min del er det ikke et problem uansett. 21'' sommerhjul kler den bilen veldig godt synes jeg, og det sammen med DCC (adaptivt understell), så blir det en bil som sitter ganske bra på veien. Har 21'' sommerhjul på den jeg har i dag og 20'' vinterhjul, og det er helt uproblematisk. Det som virkelig er behagelig med denne typen bil er jo hvor stille og rolig det er, billige driftskostnader, effekten/dreiemomentet er der umiddelbart og har jo nm i massevis. Er ferdig oppvarmet på under 5 min, og det kan også gjøres i en lukket garasje. Men elbil passer selvsagt ikke til alle, selv om det blir flere og flere elbiler på markedet som gjør at det nå er vanskelig å ikke finne noe som passer. Men enkelte bor slik til at det ikke er mulig med hjemmelading og at det er langt til en ladestasjon, mens andre drar på store campingvogner, båthengere, etc, og det er klart at da er det ikke like bra med elbil. Med tung tilhenger/campingvogn etter en elbil, så forsvinner strømmen fort, og da må det lades desto oftere. Kulda gjør jo også sitt med tanke på rekkevidde, så er det greit å ha litt størrelse på batteriet. En ting er i hvert fall helt sikkert, jeg har eid min siste bil som det må fylles bensin/diesel på 😉
    • Wow, gratulerer! Så kjekt å ha deg tilbake igjen. Vi får ta opp igjen tråden, men det har vært temmelig stilt på forumet det siste året. Spennende bil du har gått for. 21" sommerstørrelse  er heftig. Jeg er ikke så veldig i elbil verdenen, har RS 4-hjulstrekk? Du har ikke campingvogn eller tung henger du skal dra på?
    • Da er jeg på vei tilbake til Skoda igjen, gresset er definitivt ikke grønnere på andre steder i VAG universet. Har nå bestilt en, Skoda Enyaq RS 2026 Graphite Grey metallic MAXX 21'' Vision antrasitt sommerhjul Svingbart tilhengerfeste Bagasjeromspakke Delingsnett Skvettlapper foran 20'' Neptune sort/polert vinterhjul Levering forespeilet i desember 2025 Skal bli artig å være en del av Skoda «universet» igjen 🙂
    • Hei!   Har en trofast Yeti Adventure med 348.000 km på telleren. Den begynte å bruke mye kjølvæske, som viste seg at det var sprekk i kjølerøret: Det er det vistnok ikke lagervare hos Møller, og verkstedet vet ikke når de kan få tak i det. OE nr: Kjølerør 03L 121 151 L. Noen som har erfaring med dette, eller kan det røret tettes/sveises?  mvh Bjørn H Bergseth    
    • Leter meg grønn og blå etter bilbur til hunden som og passer i vår Skoda Octavia 2014 modell.  Hund str stor, som en stor schäefer eller stor boxer, han er nesten 70 cm i skulderhøyde. Finner ikke bur som både passer han og bilen. Har nedsenket bagasjerom.  Noen som har erfaring eller tips?
    • Litt sent svar... Har hatt to stk type III hvor sirkulasjonspumpa er defekt. Denne sitter under innerskjermen høyre side ved siden av Webastoen. Kjøpte begge på Autodoc. Hjelper ikke å slette feilkode på denne, den må "låses" opp på en feilkodeleser som takler det.
    • Skoda Superb 2011. Fra å fungere feilfritt har Columbus lyd- og navigasjonssystemet plutselig sluttet å virke. Verken skjerm eller knapper på sidene av skjermen responderer. Knappene på rattet til å styre lyd med er også døde. Eneste som virker er av/på-knappen og cd-spilleren ettersom den starter automatisk. System-reset med knapper fungerer ikke ettersom knappene er blitt inaktive. Har noen tips til noe som kan forsøkes?  Om systemet er kaputt er det dyrt å kjøpe ny Columbus, og å kjøpe brukt innebærer risiko for at det samme skjer igjen. Vet noen om alternative lydsystemer som passer inn fysisk?  
    • Har kjøpt en Superb 2013 mod diesel som  ligger inne med noen feil koder og cruis kontroll som ikke virker. Feilkodene som kommer og som ikke kan slettes er  B121112 B115411 U000200 B105F13 B111A13 P056800 U11300 Har hørt at feil koder kan medføre at blant annet cruis kontrollen ikke virker. Mener å huske at jeg hadde samme feilen på en Golf jeg hadde for noen år siden men klarer ikke å huske hva løsningen blei men den fungerte på slutten. Kan noen komme med tips.
    • Hei! Jeg har problemer med min Skoda octavia 2014 modell 4x4 diesel    har fått opp en blinkende lampe som tydeligvis skal være forvarmer dieselmotor. Så kom vanlig motorlampe opp så bilen går i nødmodus. Har fått opp 2 feilkoder som jeg legger ved her på bildet. Er det noen som har noen tips til hva jeg kan gjøre? 
    • Hei! Jeg har fått samme varsel på Skoda Octavia 2019 mod. Det kom på vei til hytta, men var borte dagen etter. På hjemveien etter ca en time kom det tilbake igjen, og etterhvert virket kun oddetalls-gir. Skoda-verkstedet har ikke tid før om to uker. Kan bilen brukes som normalt (korte turer) fram til det...?
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...