Gå til innhold
Mgla

Feil sensorstyrt kjørelys


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei, jeg får Feil Sensorstyrt Kjørelys hver gang jeg starter bilen når det er mørkt. Hva er problem med den? Er det vanskelig å fikse den?

Skrevet

Hei,

Vanskelig å si hva som kan være galt med den... 
Jeg ville begynt med å lese ut feilkoder blandt annet.
Hva slags bil har du? Årmodell? Type?

Skrevet

Jeg kjøpte bilen i går. Den er Octavia III Elegance 1.2 TS, 2013. Det var ingen problem til jeg startet bilen da det var mørkt ute. Er det mulig at det er bombrikke feste som forstyrrer den sensoren?

Skrevet

Hei igjen,

Grunnen til at du sannsynligvis ikke merket noe før det var mørkt, er nok pga i dagslys brukes bare DRL.

Når du starter i mørket, justerer lysene seg opp og ned?
 

Skrevet

Nei, det skjer ingenting med lysene. De er på og virker helt normalt. Jeg prøvde på 0 posisjon, så Auto Posisjon og lysene virket på samme måte. Det er bare den feil som vises

Skrevet

Jeg tenker at det er høydejusteringen som er problemet her, om jeg har forstått det riktig - og da er det ikke bombrikka som er problemet, men mest sannsynlig en av sensorene på en av lyktene som stiller inn høyden på lysene når de skrues på. 

  • Lik 1
  • Takk 1
Skrevet
1 minutt siden, Mgla skrev:

Nei, det skjer ingenting med lysene. De er på og virker helt normalt. Jeg prøvde på 0 posisjon, så Auto Posisjon og lysene virket på samme måte. Det er bare den feil som vises

Normalt sett når du starter bilen i mørket, så skal lysene dine justere seg opp og ned, for å finne grunn posisjonen.
Regner med at det er xenon på denne bilen, og så lenge dem ikke justerer seg, så er det sannsynligvis noe galt her,
Eneste jeg kan anbefale deg å gjøre, er å få lest ut feilkoder, det er eneste mulighet til å finne ut hva som er defekt.

Om du kjører i mørket med xenon lys som ikke justerer seg, risikerer du å blende motgående biler og ikke minst så vil ikke lysene justere seg etter veibanen, så du får dårlig sikt.

  • Takk 1
Skrevet
Akkurat nå, Mgla skrev:

Det høres alvorlig ut. Hva er det mest sannsynlig, må den byttes, fikses eller bare justeres?

Om det er èn av sensorene så må den nok byttes, samme med evt høydejusteringsmotor..
Men, dette er ikke verdens dyreste deler, og heller ikke veldig store jobben. Men, om du nylig kjøpte bilen, og du ikke ble informert om denne feilen, så ville jeg jo tatt kontakt med selger. Etter du har fått lest ut feilkoder og sjekket hvor mye det koster.

Hvor i landet befinner du deg?
Kanskje noen i nærheten har en feilkodeleser?

  • Lik 1
Skrevet

Takk for gode råd. Jeg har 3 måneder garanti på bilen fra bilforhandler som jeg kjøpte fra. Skal kontakte ham i morgen. Han informerte bare meg at det kan skje at lysene på instrumentpanelet kan slukke når jeg kjører inn i tunnel. Han sa ikke at det er feil i mørket. Og jeg bor i Sandnes

  • Lik 1
Skrevet
6 timer siden, Mgla skrev:

lysene på instrumentpanelet kan slukke når jeg kjører inn i tunnel.

Hva menes med det? Hørtes merkelig ut...

Skrevet

Ja, du har rett og alt står på, lysene samt bakgrunsbelysning. Men det viser feil hele veien. Jeg skal ta bilde i kveld

Skrevet

Du nevner at dette er noe som skjer hver gang det er mørkt (altså feilmeldingen), men det er kun da du får denne feilmeldingen, og ikke hver gang du starter bilen?

Mitt neste spørsmål er vel egentlig noe du selv har lurt på her, hvor er bombrikken din plassert i forhold til sensor som sitter i/ved «sladrespeilet» om jeg ikke tar helt feil her. Om den nylig er montert (og det er den vel siden akkurat har kjøpt bilen) så tror i hvert fall jeg ville forsøkt å fjerne den før jeg kjører til forhandler, slik at det ikke er den som er problemet. Ikke bare selve bombrikken, men også den delen som er klistret til vinduet slik at det ikke er noe annet som kan dekke til for lyssensoren. Dette er jo kun et forslag selvfølgelig, for det kan jo også være en feil med selve lyssensoren. Det var kun for å eliminere bort noe du selv har vært inne på :) 

Men om du kjører inn i en tunnel inn i en garasje e.l. når det er dagslys, tenner da dine hovedlys automatisk (om du har den innstillingen på lysbryteren din)?

Skrevet
3 timer siden, OmegaPO skrev:

 

Jeg hentet bilen på mandag. Det var montert en feste fra gamle typen bombrikke. Den er montert ca 4-5 cm på høyre fra speilet. Jeg regner med at den ble montert da bilen ble kjøpt som ny. Jeg festet min nye bombrikke med tape for en stund og bestilte den nye feste på internett. På tirsdag kjørte jeg fra jobb i mørket og fjernet den nye bombrikke som jeg festet selv. Jeg ville se om det var problemet men det var fortsatt feil

IMG_20190411_090525.jpg

Skrevet

Feil kommer bare kun da det er mørkt. I går merket jeg at feil kommer med en gang da jeg starter bilen i mørket men lysene justerte seg opp og ned rett før jeg kjørte.

Jeg prøvde ikke å kjøre inn i tunnel, skal prøve det i dag

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Hm, jeg har visst tolket det du skrev litt feil. Det er vanskelig å feilsøke på nett, jeg har ikke direkte hatt en sånn feil. Men har du sjekka hjula for ubalanse i maskin? Det kan være bakhjula. Har du firehjulstrekk så kan det være bakakseldiff/Haldex også. 
    • Det rister ikke i rattet og bilen går rett frem uansett 
    • Heihei. Det er mange ting som kan gjøre at det rister i rattet. Som du sier, det kan være en foring eller bærekule i hjulopphenget, eller en drivakselknute. Et dårlig motorfeste eller f.eks en skjev drivaksel vil vel merkes i lavere hastigheter også? Og du vil ha hørt at lydnivået har blitt forskjellig i bilen fra tidligere. For eksempel klunkelyder når du kjører over fartshumper eller dumper og kanter i vegen. Hva mener du med at du har sjekket alle dekk? Har alle hjul blitt sjekka i avbalanseringsmaskin? Som oftest er risting i rattet i et gitt fartsområde ubalanse i dekk/felg. Det kan også være at ett eller flere balanselodd i en felg har ramlet av. Har du nettopp lagt om til sommerdekk? Lykke til, håper du finner ut av det. Og kom gjerne med tilbakemelding og oppfølging her.
    • Det er mobiltelefonen som er tilkoblet bilen som har lavt batterinivå.
    • Hva betyr det at denne batteri-indikatoren står på laveste trinn og er rød? Finner ikke ut av dette i brukerhåndboken.
    • Medlem Skrevet 7 minutter siden Hei. Har ein Roomster som plutselig begyntge å gå på 3 sylindere. Feilkode: misfire cyl 3. Bytta tennplugg, sjekka for gnist, bytta om på dyse 2 og 3 utan at feil fulgte over til cyl 2. Målt motstand i spoler til  alle dyser 6 ohm, alle. Sjekka kompresjon sylinder 3, ok. Sjekka at det faktisk er cyl 3 det er feil på ved å dra ut pluggledning med motor i gang. Sjekka om det kjem spenning "pulsvis" til dyse 3. Her får jeg litt variabel blink i prøvelampe inntil det ikkje kjem puls i de heile etter ca 10 sek. Sjekka kabling frå ECU til innsprøytingsdyse så lant det lar seg gjera, ingen feil funnet. Konkluderer med defekt ECU. Så til spørsmålet. Dersom jeg kjøper ECU frå høgger , kva må til for å ta denne i bruk. Er det mulig å montere denne og teste om bilen starter og deretter eventuelt kode om dørlåser osv, eller må koding gjøres først for at vi skal få strata bilen ( startsperre osv) Takknemlig for alle seriøse tips til kva som må til for å få bytta ECU 🙂
    • Hei har en karoq 2018 som har begynt å riste når jeg kjører i 90 km/t , det starter i 85 men mer voldsomt i 90 . Har sjekket alle dekk og  det er ikke noen risting I dekk, ratt det er i selve bilen under 85 er det ingen risting.  Er litt redd for at det  kan være foringer,motorfeste,kulelager o.s.v for hvis jeg slipper rattet så går bilen 100 % rett frem og null risting . Er det noen som har opplevd dette og funnet ut hva det kan være , det er litt lettere enn at jeg må innom flere verksted for å finne ut hva som er galt. 
    • Hei. Jeg har en Octavia 2018 med Columbus, og har hittil oppdatert kartene hvert halvår.  Når jeg slår inn mitt VIN nummer får jeg opp kartene over Indonesia? Noen ganger 29GB, andre ganger 9GB. Jeg tør ikke teste installasjon av 29GB som jeg tror er den rette, da filene ikke er likadan som tidligere, jeg er redd for å ødelegge hele kartsystemet. Er det andre som har opplevd dette?  https://updateportal.skoda-auto.com/en-US  
    • Hei. Har hat samme Symptom. Har vært 2 grunner til at den  ikke starter. For lav spenning (Ladeproblem) Eller at bilen er på reservetank.
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...