Gå til innhold
Stijanen

Haldex 5 oljeskift


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei, ny på forumet, har en Oktavia 2016 2.0 TDi som har gått 46', jeg bytter alt av oljer og filtere dobbelt så ofte som anbefalt intervall. Men Haldex olje er ikke byttet ennå, dette er min første bil med 4x4. 

Mitt spørmål er, holder det å levere bilen på Møller å bytte bare oljen, eller er det bedre at pumpen tas ut, rengjøres, (er det filter på pumpen som kan/bør byttes? ) samt ny olje. Enten på Møller eller et frittstående godkjent verksted. Vet ikke hva de gjør på en standard haldex oljeskift. Greit å være enig i forkant om jobben, uansett hvem som brukes. 

Kjøpte bilen ny og tenkte å ha den fremover, for å unngå noe trøbbel med koblingen. 

Tenkte å ordne opp i dette nå før vinteren, tar imot tips stor takk!

Mvh Stian 

Skrevet

Hei og velkommen!

Haldex-oljen ble skiftet på 30000 km hos forhandler på min. Jeg tror at det er anbefalt intervall. Det er Haldex 5 som er på disse, og de har ikke oljefilter, men det sitter en sil innom pumpen. Jeg spurte om de hadde sjekket og renset silen, men de påstår at det ikke er nødvendig. Dette var jeg ikke klar over før servicen ble tatt.

Det er kanskje greit nok etter første 30000. Men alt jeg har lest om Haldex, så er det absolutt en fordel å ta ut pumpen og sjekke silen for avsetninger og rense den ved behov, uansett hva forhandleren sier. For Haldex'en er avhengig  av rein olje for å gjøre en god jobb. Mange sier at Haldex'en er en dårlig konstruksjon, men det er ofte tette filter (eller sil på V5) som gjør at den slutter å virke.

Jeg ville forhørt meg med forhandler eller verksted først for å høre om de sjekker/renser silen, og hva de eventuelt vil ta for den lille ekstrajobben når oljen likevel byttes. Oljen renner seint ut, så silen kan sjekkes og eventuelt renses da.

Lykke til!

Skrevet

Intervall på oljeskift av Haldex oljen er hvert 3. år, slik står det i hvert fall på serviceprogrammet til min Superb med 4x4, og det er ikke km relatert, kun år.
Jeg trodde det var hver 60.000km, men det var tidligere intervaller for skift av olje på DSG kassa, nå er det hver 120.000km på den DSG kassa jeg har på min bil.

586652626_Skjermbilde2019-10-07kl_22_00_03.thumb.png.176aff1dd2971c78e9bb7e60e2af0e16.png

 

Skrevet (endret)

Takk for oppklarende svar, bilen er litt over tre år gammel, så da får jeg få ordnet det nå! Kommer til å be de ta ut pumpen, rense og sette i ny olje, da blir det bra. 

Endret av Stijanen
Skrevet (endret)

Nå vet jeg ikke om du har digitaltservicehefte eller et servicehefte i papirutgaven  @Stijanen, men merkeforhandler har uansett fasiten på når de forskjellige ting skal gjøres på servicer/inspeksjoner. Jeg har fått de til å ta skjermbilder av hele serviceprogrammet til min Superb, for da vet jeg litt mer om når de forskjellige ting skal gjøres. Det er etter min mening en stor ulempe med digitalt servicehefte, for en vet jo ingenting om hva som skal gjøres når. Ei heller om ting er basert på kjørelengde eller antall mnd/år, så jeg savner det gamledagse serviceheftet en kunne ble i selv.........

Husk at det kan være forskjellige intervaller til forskjellige biler/motorer/girkasser, etc, det jeg skrev i forrige innlegg var til min Superb 2019 med den "nye" DSG 7 kassen. Her kan set skille stort i intervaller for Haldex, DSG kasser, etc. 

Endret av Superb lll
Skrevet (endret)

Er digitalt servicehefte, står bare hva som er utført på "mitt bilhold".

Lite infomasjon fra forhandler også. Så enig i den oppsummeringen. Har på alle tidligere biler hatt servicehefte i papirform.

På min andre bil en litt eldre VW står alt av intervaller forklart oversiktlig og lett å forstå i papirhefte, den er på 13. året uten problemer. Tar de fleste av disse servicene selv når nybilgarantien går ut, har løftebukk i garasjen, men Haldex trenger jeg å lære litt mer om først. Synes både 30'/3år høres fornuftig ut. Skal be Møller om en oversikt tilsendt når jeg er der:)

Endret av Stijanen
Skrevet

Det er litt rart at oljeskift på Haldex'en KUN er relatert til tid. Ville nesten tro at det er bruken som sliter på oljen, ikke hvor lang tid det har gått. For pumpen går og oljen sirkulerer hele tiden som motoren går. Jeg hadde i alle fall villet skiftet etter 30' - 50' km.

Skrevet (endret)

Jeg ser den. Kommer til å legge meg godt innenfor med bytte ved en lav km, rundt 30', som nevnt over, koster uansett lite å ha det iorden. Ingenting negativt å ha hyppig oppfølging fra ny.  Sa 3 år på Møller, men hva hvis du kjører hardt/langt og trekker tungt. Det vil vell ha større belastning enn en jobb bil som går 4 mil om dagen. Bestilte time idag, blir ca.2 år til neste gang etter dagens kjøremønster.

Endret av Stijanen

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Er det noen som har vært borti å måtte bytte toppdekselpakning på en octavia mk3 eller tilsvarende? Etter å ha hatt den inne på service og tennpluggskift, så bemerket verkstedet at det var svetting og tegn til liten lekkasje fra toppdekselet. Og mente at pakningen burde skiftes. Og de skulle ha 15 000 for det, syntes det hørtes voldsomt ut.. motoren er en 1.8 TSI
    • Xenon ja! Er nok en heftig timepris ja, og et saftig påslag på deler. Har sett video på hvordan det gjøres og det såg ganske komplisert ut. Iallefall for en som ikke er over snittet dreven på å skru på biler. Bor i byen, så har ikke noe garasje eller noe å gjøre det i heller. Måtte av med hele fangeren ja, hadde det bare vært lykten så hadde det vært litt enklere.
    • Dsg er jo å be om problemer om du ikke er særdeles nødt til å ha det.  Men er mange som ikke har tull med disse også. Du skriver at du ikke ønsker å få store utgifter.... Da hadde iallfall ikkje eg kjøpt noe som helst med dsg. 3stykker eg kjenner har brukt over 30-40000 på vag gearkassene sine, ikke spesifikt din model men tja 🙈  Men om du må ha dsg, husk iallfall å flushe den på absolutt minimum intervaller som Skoda sier... Men Vag har jo dritt seg loddrett ut på noen service intervaller noen ganger. Slik som  AI viser her ....At en bilfabrikant kan være så dust av dei innbiller kundene at dei har ein magiskolje som på dei tørre dsg kassene som ikke blir forurenset er jo bare fantastisk. Den blir sikret ikke påvirket av kondens eller noe i vårt fantastiske klima... Og vi for jo ikke opp oljetemtra tur slik som man for på Autobahn...  Så msn trenger ikke noe fagbrev i petrokjemi for å forstå at det er fullstendig molbo. Hadde det vært min bil så hadde eg byttet ut det du for tappet ut av kassa ved ett olje skift på motoren, så hadde eg bytte 1-2liter hver gang som eg byttet motorolje. Men regner med at du bruker verksted og ikke gjør dette selv.     Våte DSG-girkasser (f.eks. 6-trinns DQ250, 7-trinns DQ500/DL501): Disse har et eksternt utskiftbart filter (ofte et element i et plasthus på toppen av girkassen). Olje og filter skal vanligvis byttes hver 60 000 km. Tørre DSG-girkasser (f.eks. 7-trinns DQ200): Disse bruker en annen konstruksjon med lukket oljesystem for mekanikken. De har ikke et servicevennlig filter som byttes regelmessig, og er i utgangspunktet fylt med "livstidsolje" fra fabrikk (selv om mange velger å flushe/bytte olje likevel ved høg kilometerstand).
    • Også Google litt og AI.... Jeg er 100%diklrr på at du finner  drøssevis av filmer på YouTube som viser  deg step by step.
    • Du snakker om ballast til Xenon? Regner jeg med , orginal ballast koster mer enn1500.  Mye mer , synest faktisk 10000 var billig på merkeverksted😂 Dei tar vel 1800 og oppover pr time.  Men tja dette klarer dei fleste selv...  Ett tips google eller AI how to change...... Og da finner du step by step. Fangeren demonter du lett selv når du ser på videoen. Men tja holder.det ikke å ut med lykte        
    • Hadde dette på ein Audi eingang og da var det bare "klipsene" bak på slange som var hoppet av. Men på ein oktavia måtte eg bytte selve spyleren. Få noen til å spyle så ser du lettere hvor det lekker.    
    • Hei er det noen som kan tipse meg hvordan jeg skifter ny lyktespyler venstre side ,da min ikke spyler,bare lekker spylerveske.Fungerer på høyre side
    • På Skoda Scout 2017 skiftes vanligvis spjeldmotoren ved å fjerne handskerommet: man skruer det av, kobler fra kontaktene og får tilgang til aktuatoren bak det. Deretter kobles strømkontakten fra, festeskruene skrus ut og motoren fjernes fra spjeldakselen. Den nye settes på plass med nøyaktig innretting av drivverket, hvoretter alt settes sammen igjen. Til slutt må klaffene tilpasses via diagnostikk eller klimakontroll, ellers kan systemet fungere feil eller avgi klikkelyder.
    • Hei, vurderer kjøp av Skoda Octavia scout 2.0tdi 2018mod som familiebil. Detta er ein bil som er tenkt å ha ei stund, korleis er påliteligheiten på dessa? Og kva må ein sjekke/sjå opp for. He jo sjølvsagt lest litt opp på det typiske korleis dei er men greitt å høyre erfaringar og. Hadde ein Audi A6 som kosta meg skjorta og litt til på 2 lusne år, så er noke eg helst vil sleppe det ei gong til😅 Er dessa å anbefale? Legger ved link til bil, på førehand takk for svar🙂 https://www.finn.no/450859246
    • Hei   Håper at noen bilkyndige kunne hjelpe meg her. Jeg har en Skoda Octavia 1.8 TSI fra 2018. Bilen er 8 år og jeg prøvde å sjekke litt rundt ang levetiden på kjølevæsken som er i disse bilene. Fikk aldri noe sikkerlig svar annet enn kjølevæsken byttes når vannpumpen ryker engang. Vannpumpen er visst et kjent problem på disse motorene. Flere nevnte at mange av disse bilene fra VAG inneholder en silikatpose i kjølevæskebeholderen i motorrommet. Denne skal visstnok gjøre at kjølevæsken blir ''evigvarende'' men advarer med at denne silikatposen kan sprekke og lage krøll i hele kjølesystemet som forverrer problemet. Noen mener den lille ekspansjonstanken bør byttes helt ut da det er for risikabelt å dra ut posen som fort kan ødelegges eller ikke mulig siden det er 2 ''vegger'' inni beholderen. Det beste er å bytte ut hele tanken med en ny uten silikatpose inni. Vag har senere gått bort fra silikatpose. Er dette noe jeg bør bekymre meg for å gjøre nå snart?  
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...