Gå til innhold
kjakan2005

Bensin/dieselvarmer


Anbefalte innlegg

Skrevet
8 timer siden, Sjåføren skrev:

Greit å ha bensin i disse dieselhate-tider, og på mange måter er bensinmotorer mere komfortable på vinteren (og ellers også, kanskje).

Knirke-/skranglelyder har jeg også hatt i min Octavia begge på passasjersiden i kupeen:

Nr. 1: midkonsollen er delt i to på siden, slik at den øverste plastdelen ligger over den nederste fremover på konsollen. Forhandler ordnet med en slags teip mellom lagene, og alt er nå stilt og fint.

Nr. 2: låseklumpen for setebeltet vibrerer mot midtkonsollen når ingen sitter i passasjersetet. Oppstår når setet står justert omtrent midt på. Merker det spesielt nå som det er litt vaskebrett og hardkjørt kjettingIrugler. Ikke fikset enda, men vil bli gitt beskjed nå ved service.

Dette var uhyre god informasjon! Har ikkje klart å spore opp den andre knirkelyden bortsett frå midtarmlenet! Tusen takk! 

Det var forsovidt ikkje meininga å kuppe tråden med heilt anna topic. Vi kan ta det videre i ein anna tråd om ynskjeleg.  :) 

Skrevet (endret)

Når det gjelder bruk av tilleggsvarmer så bør den ikke brukes i lengre tid enn hva kjøreturen skal vare.

Altså skal en kjøre i 15min, så bør varmeren (helst) ikke brukes mer enn 15min, og det er rett og slett for at en tapper bilbatteriet om varmeren går lenge og en bare kjøre korte turer.

For en har som regel også andre elektriske forbrukere i gang når kulda kommer, slik som varmesete(r), varmetråder i  speil og vinduer, etc, og disse sammen med en tilleggsvarmer som har blitt brukt lenge så tappes batteriet gradvis for strøm, og får ikke muligheten til å lade seg opp under kjøring, fordi strømforbruket er høyere enn ladekapasiteten.

For selv om det heter drivstoffvarmer, så bruker den en del strøm også, for luften blir blåst ut i bilen gjennom bilens ventilasjonssystem.

Jeg stortrives med tilleggsvarmer og kommer aldri til å kjøpe en bil uten det, men den bør som nevnt brukes med hodet, slik at en ikke til slutt ender opp med at den ikke virker pga lite strøm.........

Endret av Superb lll
Skrevet

Tilleggsvrmer fint å ha, og det er en fordel med hensyn til kaldstart av motoren.. Jeg fikk vite at det et  best for varmeren at den får gå en halv time når den først startes. Da får man reneste forbrenningen og minst problemer med soting.

Og siden den bruker strøm, så bør man kjøre minst like lenge som varmeren har stått på,  for å lade batteriet like mye som den har brukt. Det vil si at kjøres varmeren 15 minutter før avreise, så bør kjøreturen vare minst 15 minutter.. Lengre innkobling enn en halv time er normalt sett ikke nødvendig. Sikkert litt teoretisk dette, men kanskje noe å tenke på for å holde vedlikeholdskostnadene nede. 

Skrevet

Bra utfylling dette @Sjåføren :)

Når det gjelder hvor lenge tilleggsvarmeren bør gå så er det riktig det du skriver der, og tilleggsvarmeren kan jo fint brukes mens en kjører også. Da fungerer den som en kjørevarmer, og er fin å bruke for å opprettholde varmen på motoren om en har dieselmotor som bruker mer tid på å bli varm.

En annen ting jeg ble fortalt når jeg hentet den første arb.bilen min med Webasto i for en del år tilbake, var at Webastoen bør brukes minst en gang i mnd også i sommerhalvåret for at den ikke skal sette seg. Det er en kostbar reparasjon.

Skrevet
22 timer siden, Core2Duo skrev:

Om du forhåndsinnstiller varmeren til å starte på morgenen så vet jeg man kan stille inn hvor lenge varmeren også skal gå. Men hvordan er det om man vil bruke fjernkontrollen? Hvor kan man stille inn og bestemme hvor lenge varmeren skal gå? Samme sted som man forhåndsinnstiller? 

Dessverre så har jeg ikke fjernkontrollen til min bil så jeg får ikke gjort en test på dette. Jeg vet ikke om det går å endre tiden for fjernkontrollen, men om det går så er det nok felles innstilling. 

Skrevet
8 timer siden, Arooo skrev:

Dessverre så har jeg ikke fjernkontrollen til min bil så jeg får ikke gjort en test på dette. Jeg vet ikke om det går å endre tiden for fjernkontrollen, men om det går så er det nok felles innstilling. 

Det går i hvert fall ikke med fjernkontrollen på min 2016 Superb.

Jeg kan forlenge eller korte ned tiden den skal være aktivert i selve menyen, men da er det et valg som blir satt som standard for hver gang den brukes med fjernkontrollen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Nyeste emner

  • Siste Innlegg

    • Er det noen som har vært borti å måtte bytte toppdekselpakning på en octavia mk3 eller tilsvarende? Etter å ha hatt den inne på service og tennpluggskift, så bemerket verkstedet at det var svetting og tegn til liten lekkasje fra toppdekselet. Og mente at pakningen burde skiftes. Og de skulle ha 15 000 for det, syntes det hørtes voldsomt ut.. motoren er en 1.8 TSI
    • Xenon ja! Er nok en heftig timepris ja, og et saftig påslag på deler. Har sett video på hvordan det gjøres og det såg ganske komplisert ut. Iallefall for en som ikke er over snittet dreven på å skru på biler. Bor i byen, så har ikke noe garasje eller noe å gjøre det i heller. Måtte av med hele fangeren ja, hadde det bare vært lykten så hadde det vært litt enklere.
    • Dsg er jo å be om problemer om du ikke er særdeles nødt til å ha det.  Men er mange som ikke har tull med disse også. Du skriver at du ikke ønsker å få store utgifter.... Da hadde iallfall ikkje eg kjøpt noe som helst med dsg. 3stykker eg kjenner har brukt over 30-40000 på vag gearkassene sine, ikke spesifikt din model men tja 🙈  Men om du må ha dsg, husk iallfall å flushe den på absolutt minimum intervaller som Skoda sier... Men Vag har jo dritt seg loddrett ut på noen service intervaller noen ganger. Slik som  AI viser her ....At en bilfabrikant kan være så dust av dei innbiller kundene at dei har ein magiskolje som på dei tørre dsg kassene som ikke blir forurenset er jo bare fantastisk. Den blir sikret ikke påvirket av kondens eller noe i vårt fantastiske klima... Og vi for jo ikke opp oljetemtra tur slik som man for på Autobahn...  Så msn trenger ikke noe fagbrev i petrokjemi for å forstå at det er fullstendig molbo. Hadde det vært min bil så hadde eg byttet ut det du for tappet ut av kassa ved ett olje skift på motoren, så hadde eg bytte 1-2liter hver gang som eg byttet motorolje. Men regner med at du bruker verksted og ikke gjør dette selv.     Våte DSG-girkasser (f.eks. 6-trinns DQ250, 7-trinns DQ500/DL501): Disse har et eksternt utskiftbart filter (ofte et element i et plasthus på toppen av girkassen). Olje og filter skal vanligvis byttes hver 60 000 km. Tørre DSG-girkasser (f.eks. 7-trinns DQ200): Disse bruker en annen konstruksjon med lukket oljesystem for mekanikken. De har ikke et servicevennlig filter som byttes regelmessig, og er i utgangspunktet fylt med "livstidsolje" fra fabrikk (selv om mange velger å flushe/bytte olje likevel ved høg kilometerstand).
    • Også Google litt og AI.... Jeg er 100%diklrr på at du finner  drøssevis av filmer på YouTube som viser  deg step by step.
    • Du snakker om ballast til Xenon? Regner jeg med , orginal ballast koster mer enn1500.  Mye mer , synest faktisk 10000 var billig på merkeverksted😂 Dei tar vel 1800 og oppover pr time.  Men tja dette klarer dei fleste selv...  Ett tips google eller AI how to change...... Og da finner du step by step. Fangeren demonter du lett selv når du ser på videoen. Men tja holder.det ikke å ut med lykte        
    • Hadde dette på ein Audi eingang og da var det bare "klipsene" bak på slange som var hoppet av. Men på ein oktavia måtte eg bytte selve spyleren. Få noen til å spyle så ser du lettere hvor det lekker.    
    • Hei er det noen som kan tipse meg hvordan jeg skifter ny lyktespyler venstre side ,da min ikke spyler,bare lekker spylerveske.Fungerer på høyre side
    • På Skoda Scout 2017 skiftes vanligvis spjeldmotoren ved å fjerne handskerommet: man skruer det av, kobler fra kontaktene og får tilgang til aktuatoren bak det. Deretter kobles strømkontakten fra, festeskruene skrus ut og motoren fjernes fra spjeldakselen. Den nye settes på plass med nøyaktig innretting av drivverket, hvoretter alt settes sammen igjen. Til slutt må klaffene tilpasses via diagnostikk eller klimakontroll, ellers kan systemet fungere feil eller avgi klikkelyder.
  • Andre nye emner

  • Andre nye innlegg

    • Ikke kjekt med "ny" bil og masse trøbbel. Eg har heldigvis hatt veldig lite problem med min 2016 modell som har passert 215000 km. Men uansett, må du ta kontakt med selger, og evnt.fobrukerrådet/ NAF om nødvendig. Er bilen kjøpt av forhandler? Og er det der du har hatt bilen til reparasjon? (Møller?..) Ellers ville eg gått inn på vegvesenet sine sider, funne navn på tidliger eigar, og tatt kontakt med han/ho viss mulig , for å høyre om problema med bilen har vore der lenge.  Då har du meir kunnskap og meir å argumentere med. 
    • Heisan  Ny i skodaforum Norge, ønsker og høre om noen her har erfaring med skoda superb sport line 2020mod bensin og el(218hk) kjøpte en for ca 2 mnd siden. selger sa i fra at de sko bytte noe i driv led/akslingen, som gjøre at nå jeg rygget med bilen, var det ulyd og merket at den nappet litt. dette gikk på nybil garanti så null stress. eg leverte bil inn på verksted, det sko ta 1 dag... men det ble til nesten 4 uker, og mekanikeren fant ikke ut hva det var... prøvet alternativ 1... så 2.... så 3.... så 4.... da klarte de og brenne en styring unit, det var deres feil, så det beklaget de for. og fant ut av det etter forsøk 5. jeg fikk bilen, det første jeg la merke til at når jeg starten den var det vibrasjoner på tom gang... etter 1 min, stoppet jeg bilen og startet den, så var den vekke. kontaktet verksted de sa at jeg sko prøve bilen noen dager og problemet i revers var borte. men har merket i ukene etter på at over gang fra el til bensin under kjøring ikke alltid er like smuuud som det skal være, har noen ganger mistet alt kraft i 1-2 sek i over gangen før bensin motor kobler seg inn... får meg til og kjenne på en følelse jeg ikke ønsker etter kjøp av bil til ca 350.000.- får meg til og tenke på og heve kjøp. og finne en ny superb   
    • Hei, har ikke tips til hvordan du skal ordne ditt problem, men jeg har også problemer med appen. Får ikke lov til å låse eller låse opp bilen. Dette har virket tidligere. Skikkelig irriterende. 
    • Maiden er fett, kul skjorte! Har du flere? :P
×
×
  • Opprett ny...